top of page
co işçi

ECMA
Fakülte Liderleri

278e9ad2e.jpg

Dilek Yıldırım (MCC, ACTC,MP, ITCA ESIA)

Kurucu Ortak

Dilek Yıldırım liderler ve takımlarla çalışan, koçluk süpervizyonu konusunda liderlik yapan bir koç, süpervizör, mentor ve eğitmendir. Türkiye’deki ilk  koçlardan biri olan Dilek, 20 yıla ve 10.000 saate yaklaşan deneyimi ile ülkemizin en deneyimli koçlarındandır.  2014 den beri ICF’den Master Certified Coach (MCC) ünvanını taşıyan Dilek, etik ilkelere ve koçluk değerlerine bağlılığıyla sürdürmektedir. Aynı zamanda dünyada ICF tarafından ilk kez verilen Advanced Certification in  Team Coaching , ACTC ünvanına sahiptir. Türkiye’de EMCC- Master Practitioner akreditasyonunu alan ilk koçtur. 2015 den beri Koçluk Süpervizyonu ile ilgilenmekte olup, koçluk süpervizyonun tanınmasına ve  bu alanda ülkemizde akredite süpervizörler yetişmesine önderlik etmiştir. Koçluk süpervizyonu eğitimlerini  Prof. Peter Hawkins ve ekibinden almış ve Akredite Süpervizör olmuştur (ESIA).

 

Koçluk mesleğinin sınırları ve etiğine verdiği önem ile ICF Türkiye 2007 -2008 dönemi başkanlığını yapmıştır ve ICF Türkiye kurucu üyelerindendir. Çeşitli üniversitelerde lisansüstü programlarda koçluk ve koçluk süpervizyonu dersleri vermiştir.  Aynı zamanda bir çok gönüllü projede koç ve süpervizör olarak yer almaya devam etmektedir.  Koçluk mesleğinin kalite güvencesi olan Süpervizyon alanında çalışmalarını yoğunlaştırmıştır. 

 

Liderler ve takımlarla çalışırken, potansiyelin sonsuzluğuna ve her birey ve her  takımın kendi özünü tanıyıp sahip çıkarak kendini özüyle bağlantılı olarak ileri taşıma yeteneği olduğuna inanarak yaklaşmaktadır. Yöneticilik deneyimi sayesinde iş dünyasındaki profesyoneller ile koçluk hedefleri ve sınırları içerisinde rahatça çalışabilmektedir.

 

Deneyimi ve bilgisini harmanlayıp damıtarak 5C® koçluk modelini oluşturmuş ve  ETERNAL Coaching & Mentoring Akademi kurucu ortağı olarak ICF ve EMCC akredite programlar ile koçluk mesleğine ve liderlere hizmet etmektedir. Aynı zamanda 2004 yılında kurduğu İLGİ Coaching’de koçluk projelerini sürdürmektedir. 

 

“Biri Beni Dinliyor- Yaşanmış Koçluk Hikayeleri” adlı kitabı özgün bir  yayın olarak Kasım 2012 ‘de yayınlanmıştır. Bu kitaptaki gerçek hikayeler ile koçluğun daha iyi anlaşılmasını hedeflemektedir.

27972c8a7.jpg

Meltem Şakarcan (MCC, ACTC, ITCA, ESIA,SP)
Kurucu Ortak

ICF tarafından verilen Master Certified Coach -MCC) ve Advanced  Certification in Team Coaching (ACTC) ünvanına sahip olan Meltem, Eternal Coaching & Mentoring Academy kurucu ortaklarındandır. İletişim Bilimi üzerine yapmış olduğu lisans çalışmalarının üzere ülkenin önde gelen bankalarında ve kurumsal danışmanlık sektörlünde uluslararası temsilciliklere sahip şirketlerde  organizasyonel gelişim, satış, operasyonel kalite, müşteri deneyimi, şirket yönetimi konularında 30 yıl deneyime sahip olup, bu sürenin 10 yılını  Üst Kademe Yönetici, 10 yılını İcra Kurulu Başkanı (CEO) olarak geçirmiştir. Koçluk bakış açısını hayatının içinde bulunduğu her rolün içinde yaşayan Meltem, profesyonel koçluk ve takım koçluğu ile ilgili akredite eğitim programlarını tamamlayarak, 2016 yılından itibaren sürdürmekte olduğu koçluk çalışmalarında 6..000  saate yakın koçluk deneyimi ICF Master Certified Coach (MCC), Advanced  Certification in Team Coaching (ACTC)  EMCC Senior Practitionar unvanları ile her düzeyde yönetici ve takımlara koçluk, mentorluk ve takım koçluğu alanlarında hizmet vermektedir. Bununla birlikte EMCC European Global Supervision Individual Award (ESIA) akreditasyonuyla dünyada akredite olmuş ilk 50 koç /mentor /lider supervisörüdür.

Farklı ülkelerden kurumsal şirketlerin ve iş insanlarının dönüşüm hikayelerinin yer aldığı ‘ SHİFT’ kitabının ortak yazarlarındandır.

Mentorluk ve koçluk çalışmalarını farklı alanlarda da yürütmekten olan  Meltem Turkish Win  mentorlarından olup aynı zamanda EBRD (Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası) koç havuzunda da yer alarak girişimcilere yönelik koçluk ve mentorluk hizmetleri de vermektedir. Aynı zamanda EMCC Supervizyon çalışma grubunda yer almaktadır.

2017 Ekim ayından itibaren Eternal Coaching & Mentoring Academy Kurucu Ortağı ve Fakülte Lideri rollerini birlikte yürütmektedir.

Meltem’in hayat felsefesi; Nasıl bir yaşam istediğinin farkında olan herkesin ‘sağlıklı olduktan’ ve o cesur ilk adımı attıktan sonra insanların istedikleri bir hayatı yaşamalarına doğru ilerlemelerinde  bir engel olmamasıdır. Bunun için yapmaları gereken tek şeyin kendi potansiyellerinin farkında olmaları ve harekete geçmek üzere istekli olmalarıdır. Kendi hayatında bu felsefe ile atmış olduğu pek çok adım Eternal Coaching & Mentoring Academy Felsefesinin temellerine örnek olmaktadır.

İş hayatında halen ve uzun yıllar boyunca almış olduğu Liderlik rolleri bireysel ve takım koçlukları çalışmalarına ışık tutmaktadır.

2812d89d0.jpg

Gürkan Sarıoğlu (PCC)

Gürkan, ODTÜ mezunu bir elektronik mühendisi olarak, Bilgi ve İletişim Teknolojileri (ICT) sektöründeki Türk Telekom, IBM, Ericsson, STFA, Ericsson ve Turkcell şirketlerinde sürdürdüğü 37 yıllık kurumsal hayatını, kendine koyduğu hedef doğrultusunda 2008’de sonlandırdı. Kurumsal hayatının Turkcell’de geçen son üç yılında şirket içi mentorluk yaparak potansiyel yöneticilere kariyerlerinde destek oldu. Mentorluk deneyimi, kurumsal hayat sonrasında yapacağı iş olarak koçluğu seçmesinde en büyük etken oldu.

Gürkan koçluk eğitimlerine başladığı 2007’den beri Uluslararası Koçluk Federasyonu’nun (International Coaching Federation – ICF) bir üyesidir. ICF’in Türkiye şubesi olan Uluslararası Profesyonel Koçluk Derneği’nin kuruluşuna emek vermiş ve 2010 –2012 döneminde Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmüştür. Şu anda da ICF Türkiye’nin Danışma Kurulu üyesi olarak katkısını ulusal düzeyde sürdürmektedir. 2014 ortasında yeni kurulan ICF EMEA Bölgesel Danışma Konseyine (Regional Advisory Council) seçilmiş kurucu beş üyeden biri olarak, koçluk mesleğine katkılarını uluslararası düzeye taşımıştır. Nisan 2016’dan itibaren de ICF’in Koçlar veya Koçluk Eğitim Kurumları hakkındaki etik ihlali iddialarının değerlendirildiği bir kurul olan Bağımsız İnceleme Kurulu (Independent Review Board)’da görev yapmaktadır. Gürkan ICF tarafından akredite edilmiş bir Koçluk Eğitimi Programından (ACTP – Accredited Coach Training Program) mezundur ve yine ICF tarafından verilen PCC (Professional Certified Coach) unvanına sahiptir.

İnsanlara bireyler olarak değer vermektedir. Bu tutkusunu bireylere olduğu kadar bu bireylerin yönettiği kurumlara da değer katmada kullanmaktadır. Geniş yelpazeye yayılmış deneyimini, koçluk ve mentorluk yaptığı kişilere, özellikle insan yönetimi ve gelişimi, stratejilerin başarılı uygulamalara dönüştürülmesi ve yapısal çalışma ortamlarının kurulması alanlarında destek vermekte kullanmaktadır. Kurumsal merdivenin en alt kademesinden Genel Müdürlük düzeyine kadar çalışmış bir koç olarak, bu birikimini iddialı kariyer hedefleri olan yöneticilerin hizmetine sunmaktadır

 

.

IMG_0475.JPG

Zeynep Berkol

ICF tarafından verilen Professional Certified Coach (PCC) unvanına sahip Zeynep, uzun yıllar içinde bulunduğu bankacılık sektöründen emekli olarak ayrıldıktan sonra ilham alma ilham verme ve paylaşma değerlerini desteklediği, deneyimlerini paylaşabileceği kurumsal eğitimler vermeye başladı. Bu seçimi yapmasında, Finansbank’da çalıştığı yıllarda banka bünyesinde verdiği iç eğitim deneyiminin etkisi büyüktür.


2013 yılında, hayatı kolaylaştırdığı, beslediği ve kişileri kendi kaynakları ile buluşturduğunu gördüğü koçluğu yaşamına kattı. ICF tarafından akredite edilmiş bir Koçluk Eğitimi Programından (ACTP – Accredited Coach Training Program) mezundur.


Kişinin yaratıcı tarafını destekleyen koçluğun ve kişisel var olma haline saygı ile yaklaşan koçluk bakış açısının iş dünyasına yansımasını çok önemseyen Zeynep, koçluk mesleğinde yol aldıkça, kurumsal eğitimlerde daha çok liderleri destekleyen "Kişisel Liderlik Becerileri”, “Liderlikte Koçluk Yaklaşımı ve Mentorluk Becerileri" konularında yoğunlaştı. Aynı zamanda takımlara koçluk yapmaktadır.


Koçların ve koçluk mesleğinin gelişmesi ve etik kurallar çerçevesinde uygulanmasını önemseyen Zeynep bu konu ile ilgili ICF çalışma kurullarında çalışmaktadır. ICF kayıtlı mentorlarındandır.


Kadınların kendilerine anlamlı bir gelecek vizyonu yaratarak iş yaşamlarını sürdürebilir kılmalarına destek vermek ve kişisel liderliklerini desteklemek yaşam akışının vazgeçilmezlerindendir.

bottom of page