top of page
İncil Çalışma Grubu

ECMA Koçluk Felsefesi

Eternal Coaching & Mentoring Academy Koçluk yaklaşımı, içinde bulunduğumuz Dalgalanma - Belirsizlik - Karmaşa - Muğlâklık çağında kendi özüne sahip çıkmak için mücadele etmek zorunda kalan birey ve liderlerin ANLAM içeren bir yolda potansiyellerini en üst seviyede yaşamaları, bilinçli seçimler yaparak içinde bulundukları hikâyeye yön vermede ÖZGÜR hissetmeleri ve ÖZGÜN duruşları ile;

  • İş ve özel hayatlarında ilişkilerini,

  • İçinde bulundukları sistemi,

  • Dünyayı olumlu şekilde etkilemeleri temellerinde yürür.

Koçluk, var olan enerji ve potansiyel ile işbirliği yaparak, bu kaynaklarla ne yapmak istediğimizi seçmektir.

Çeşitli koçluk modellerini, yaklaşımlarını, araçlarını gerçek yaşamda izleyerek oluşturulmuş ve etkinliği kanıtlanmış olan bu model, yaşanmış deneyimlerden doğması nedeni ile gelenekçi yaklaşımlardan ayrılır.

Bu yaklaşımla  okulumuzdan yetişen koçlar ve liderler modelin felsefesine dayalı yolculuklardan kendileri de geçer. Kendi öz ve hikâyelerinin farkında, içten, derin bağlantı kurabilen özgün koç ve liderlerdir.

ECMA Koçluk Felsefesi liderlerin, danışanların ve yetiştirdiği koçların iş ve özel hayatlarına 3 farklı açıdan baktırır:

Öz Liderlik; Bireylerin, liderlerin kişisel ya da iş hedeflerine ulaşmaları için kendilerini etkileyebilmeleri,

Özgürlük; Birey ve lider olarak seçeneklerimizi görmek, seçim yapabilmek ve hem kendimizi hem de içinde bulunduğumuz ortamı en iyi etkileyecek şekilde en doğru olan seçimi yapabilmek, bu seçimde ilerlemek için doğru adımı atmak ve harekete geçebilmektir.

Özgünlük; Birey olarak olaylar karşısında duygu ve düşüncelerin farkında olmak ve bunları kendi özüne uygun şekilde yönetebilmektir. Lider olarak özgünlük, otantik ve orijinal bir duruş sergilemektir.

ECMA Koçluk Modeli

ECMA Koçluk Modeli ICF ve EMCC  tarafından onaylanmış Etik Kurallar ve Temel yetkinlikler ile birlikte ECMA ek yetkinliklerini de içerek şekilde tasarlanmıştır.

Koçluk süreci ve koçluk görüşmesi yapılandırılmış bir süreç ve görüşmedir. Koçun en temel sorumluluğu ise "her bireyin yaratıcı, becerikli ve bütün olduğuna inanarak"  bu süreci yapısal bir süreçte yönetebilmektir.

Koçluğun 5 temel sürecini kapsayan model 5 ana başlık ve alt yetkinliklerden oluşur.

bottom of page